Jak sprawdzić wiarygodność najemcy? Weryfikacja najemcy, czyli 3 rzeczy o które musisz zapytać – przykłady pytań które trzeba zadać

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na rentowność i sens wynajmu mieszkań jest bezpieczeństwo i stabilność. Obsługa wynajmu mieszkań to biznes obarczony jak każdy biznes pewnym ryzykiem. Obowiązkiem wynajmujących lub firm zarządzających najmem jest minimalizowanie tego ryzyka. Okazuje się, że uzyskanie kilku stosunkowo prostych informacji znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Wbrew temu co często słyszymy większość potencjalnych klientów to uczciwi ludzie, którym tylko wystarczy dać wyraźnie do zrozumienia, że oczekujemy terminowych opłat i nie mamy żadnej tolerancji dla ew. zniszczeń w mieszkaniu. Najemca od pierwszego spotkania musi wiedzieć, że oczekujemy współpracy, która oznacza dla nas przede  wszystkim dbałość o mieszkanie i skrupulatne przestrzeganie umowy i regulaminu najmu. 

Kluczowe informacje:

  • sytuacja finansowa i zawodowa najemcy np : zaświadczenie o dochodach, rodzaj umowy o pracę, ewentualnie raport z Biura Informacji Kredytowej (umiejętność i nawyk terminowego regulowania zobowiązań to pożądana cecha najemcy)
  • weryfikacja danych osobowych np. nikt nie może podpisywać umowy w czyimś imieniu, musimy mieć pewność kto konkretnie będzie mieszkał w wynajmowany mieszkaniu. Musimy wiedzieć ilu będzie najemców i w jakim są wieku. Wszystkich najemców musimy poznać osobiście.
  • sytuacja życiowa i plany na najbliższą przyszłość powinniśmy od najemców usłyszeć jak planują swój najbliższy rok, czy przypadkiem nie szukają pracy w innym mieście lub kraju, czy przypadkiem  nie wybierają się w podróż dookoła świata i tylko chwilowo poszukują mieszkania, by przetrwać jakoś okres przejściowy. Na zadane wprost pytania można czasem usłyszeć zaskakująco wartościowe odpowiedzi.  

Pytania, które trzeba zadać :

  • gdzie / jak długo / i na jakim stanowisku Pan/Pani pracuje? 
  • czy może przedstawić Pan/Pani zaświadczenie z pracy?
  • kto konkretnie będzie mieszkał w wynajętym mieszkaniu? 
  • jakie się Pan/Pani plany życiowe?
  • jak długo planuje Pan/Pani wynajmować mieszkanie? 

Na powyższe pytania wymagajmy wyczerpujących odpowiedzi, bo wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego najemcy . 

Pamiętajmy, że oczekując od  najemców szczerości, powinniśmy rewanżować się tym samym.

Stronę wyszukiwano po słowach:

weryfikacja najemcy, o co pytac najemce mieszkania, o co pytać przy wynajmie mieszkania, jakie pytania zadać przy wynajmie mieszkania, o co pytać wynajmując mieszkanie, o co pytać przy wynajmowaniu mieszkania, jak sprawdzić wynajmującego mieszkanie, jak sprawdzić najemcę.