Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą!
Preferowana godzina kontaktu:


wysyłając wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu uzyskania szczegółowej oferty

Wyślij zapytanie

wysyłając wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu uzyskania szczegółowej oferty

Masz pytania? Chcesz porozmawiać o zarządzaniu najmem? Zadzwoń: Dariusz Kłosiński +48 512 081 909

lub wypełnij formularz kontaktowy

Masz pytania? Chcesz porozmawiać o zarządzaniu najmem? Zadzwoń: Dariusz Kłosiński +48 512 081 909

lub wypełnij formularz kontaktowy

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania  jest dokumentem niezbędnym w przypadku przekazywania mieszkania, zarówno w sytuacji kupna-sprzedaży jak i wynajmu lokalu. Obowiązek sporządzenia protokołu wynika także z Ustawy o Ochronie Praw Lokatorów ( Rozdział 2 – Prawa i obowiązki właścicieli i lokatorów – Art. 6c). Dokument zabezpiecza w równym stopniu interesy obu stron.

Kiedy i po co sporządzamy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Protokół sporządzamy w celu uniknięcia ewentualnych nieporozumień powstających czasem przy rozwiązywaniu umowy najmu, a dotyczących wyposażenia i stanu mieszkania w momencie, gdy obieramy lokal od Najemcy. Niestety zdarza się, że w przypadku źle sporządzonego protokołu (tym bardziej w przypadku jego braku) nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć sporu z  najemcą, czy ściany były białe, ponieważ ich stan w protokole określiliśmy jako “dobry” lub że najemca zwraca nam coś innego niż nasze cztery dizajnerskie krzesła z obiciem z plamoodpornej tkaniny, ponieważ w protokole zapisaliśmy po prostu “cztery krzesła” Trzeba pamiętać że dobrze sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania będzie w takich przypadkach chronił obie strony!

Z w/w wymienionych powodów powinno się sporządzić  szczegółowy opis każdej pozycji i poprzeć go dokumentacją fotograficzną. Dokładny opis wszystkich pozycji w połączeniu z rzetelnie wykonanymi zdjęciami stanowić będzie mocny argument na wypadek sporów i wątpliwości.

Wcześniej przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania uzupełniamy o uwagi i podpisujemy tylko i wyłącznie w chwili przekazywania lokalu. Nie robimy tego ani kilka dni po przekazaniu kluczy, ani kilka dni wcześniej. W chwili przejęcia kluczy od wynajmującego osobą odpowiedzialną za wynajmowaną nieruchomość staje się najemca. W ten sposób protokół znacznie przyczynia się do większej troski o mieszkanie ze strony najemcy i jego świadomości za co dokładnie bierze odpowiedzialność.

Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

  • Informacje o stronach umowy – kto przekazuje, a kto odbiera lokal;
  • Datę przekazania lokalu;
  • Stan liczników na dzień przekazania. (Należy spisać także numery liczników i określić ich położenie.);
  • Szczegółowy wykaz przekazywanych kluczy, pilotów, kart wejściowych, kod wejściowy do budynku itd.;
  • Dokładny opis stanu technicznego – ściany, sufity, podłogi, okna, drzwi, itd.;
  • Rzetelną listę wyposażenia wraz z opisem.

Nieodzownym załącznikiem każdego protokołu powinna być dokumentacja fotograficzna.

Jak sporządzić dokumentację fotograficzną?

Dokumentację fotograficzną najlepiej sporządzić wcześniej niż w dniu przekazania lokalu. Pozwoli to wykonać ją odpowiednio szczegółowo, bez zbędnego pośpiechu. Dodatkowe zdjęcia uwzględniające uwagi Najemcy można zrobić w trakcie przekazywania lokalu.

Dokumentacja fotograficzna powinna zawierać:

  • Zdjęcia poglądowe – przedstawiające całość pomieszczenia lub jego większą część. Wskazują one rozmieszczenie wyposażenia w pomieszczeniach, szczególnie dla elementów zamocowanych na stałe jak półki czy telewizor.
  • Zdjęcia szczegółowe przedstawiające każdy element wyposażenia z osobna, np. wcześniej wspomniane krzesła, telewizor. Zalecamy także, aby zdjęcia np. szafek kuchennych zrobić z zewnątrz, ale także i wewnątrz. Dokładnie  fotografujemy także każdy element, co do którego uwagę zamieściliśmy w tekście protokołu, np.: “Pęknięta płytka w obudowie wanny”, “Mocno zabrudzona ściana przy wejściu do mieszkania”. Bez odpowiednich zdjęć nie będziemy w stanie dokładnie zilustrować defektu.
  • Dodatkowo można dodać zdjęcia stanu liczników.

Na końcu protokołu warto zawrzeć punkt dotyczący Ustaleń dokonanych w dniu przekazania oraz w dniu odbioru mieszkania. Może się tu znaleźć adnotacja o tym, że przekazywane mieszkanie jest posprzątane i w takim samym stanie powinno zostać zwrócone.

Prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania zawierający szczegółowe dane i dokumentację fotograficzną znacznie zmniejsza możliwość powstawania sporów przy odbiorze/przekazywaniu nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – wzór do pobrania w formatach PDF / DOC


wstecz