Czym są referencje dla najemcy? Dlaczego warto je mieć?

Referencje od poprzedniego wynajmującego są dla właścicieli mieszkań i firm zajmujących się profesjonalnym zarządzaniem najmem jednym z kluczowych elementów procesu oceny wiarygodności i wyboru ewentualnego najemcy. Dla osoby szukającej mieszkania na wynajem; dla Ciebie są argumentem przemawiającym za tym, że to właśnie z Tobą warto podpisać umowę najmu.

W Fiesta Zarządzanie Najmem z chwilą wygaśnięcia bądź wypowiedzenia umowy najmu wystawiamy naszym najemcą pisemne referencje. Dzięki nim zyskujesz w oczach przyszłych wynajmujących. Wystawione przez nasz referencje są dla nich informacją, że dałeś się poznać jako osoba rzetelna, która sumiennie dotrzymuje zobowiązań, co pozwoli im nabrać do Ciebie zaufania i ułatwi podjęcie decyzji, że to właśnie Tobie wynajmą swoje mieszkanie.

Wystawiony przez nas list referencyjny zawiera zawsze informacje mówiące o tym, jak użytkowałeś najętą nieruchomość oraz dane kontaktowe opiekuna danego mieszkania i naszej firmy. Dzięki temu osoba, która w przyszłości chciałaby wynająć Ci swoje mieszkanie, będzie mogła do nas zatelefonować i zasięgnąć opinii na twój temat. Zyska wtedy dodatkowe informacje, które pomogą jej w podjęciu decyzji o podpisaniu z Tobą umowy najmu.

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie po raz pierwszy i nie posiadasz referencji, powinieneś liczyć się tym, że właściciel, czy firma zarządzająca najmem poprosi cię o kontakt do twojego przełożonego bądź przyjaciela czy członka rodziny – od kogoś, kto będzie mógł zaświadczyć, że jesteś osobą, której można zaufać.

Zawsze zachęcamy naszych najemców, ale także każdego, kto decyduje się na najem mieszkania, żeby sami proponowali osobie wynajmującej weryfikację referencji otrzymanych od nas czy osoby, u której wcześniej mieszkali. Otwartość wobec potencjalnego wynajmującego i zachęcenie go do zasięgnięcia dodatkowych informacji i opinii o Tobie wzbudzi zaufanie tej osoby i może znacząco ułatwić jej podjęcie decyzji o wynajęciu Ci mieszkania. Wynajmujący sam, na podstawie jednego czy dwóch spotkań, nie jest w stanie dowiedzieć się o Tobie czy innych potencjalnych najemcach tyle, ile wiemy o nich my bądź wcześniejsi wynajmujący z uwagi na wieloletnią niekiedy współpracę.

W naszej ocenie pozycja najemcy, który dysponuje dobrymi referencjami, jest zdecydowanie mocniejsza i sprawia, że staje się on wiarygodniejszym partnerem dla przyszłych wynajmujących. Z drugiej strony, wynajmujący mając wiarygodne informacje na temat przyszłego najemcy, może trafniej dokonywać wyboru partnerów przy najmie lokali. Wiarygodne referencje wystawiane najemcom to z jednej strony element porządkujący rynek najmu a z drugiej – znacząco zwiększający jego bezpieczeństwo.